Protez Tırnak Kursu

Inner Banner

Protez Tırnak Kursu

Protez Tırnak Kursu

Protez Tırnak Kursu

Protez tırnak kursu, son zamanlarda sıklıkla araştırılan konular arasında yer alır. Estetik denildiği zaman akla gelen ilk şeylerden biri şüphesiz tırnak bakımıdır. Yaşam koşulları, bazı çevre faktörleri ve genetik yağı gibi durumlara bağlı olarak tırnaklar, çoğu zaman zarar görür. Pek çok kadın da bu durum için kalıcı şekilde bir çözüm bulmaya çalışır. Bu noktada özellikle son dönemlerde estetik bakımdan hem daha güzel hem de daha sağlıklı bir görünüm hayal eden kadınların ilk tercihi protez tırnak işlemi olur. Protez tırnak işlemine duyulan ilgi oranının artış göstermesi, sektörde de bu işi yapabilecek uzman nitelikli kişilere duyulan ihtiyacı da artırır.
 

Protez Tırnak Uzmanı Ne İş Yapar?

Protez tırnak uzmanının tüm işi tırnaklar ile ilgilidir. Bu sebeple protez tırnak uzmanı olacak kişilerin, bu alana ilgi duymaları önem taşır. Protez tırnak uzmanının yaptığı işler hakkında kısaca şu şekilde bilgi verilebilir;
  • İnsanların parmaklarına ve ayak tırnaklarına bakım yapar.
  • Tırnakları şekillendirir ve süsler.
  • Kişilere hem manikür hem pedikür hem de tırnak uzatma işlemleri yapar.
Protez tırnak uzmanlığı için eğitim alan kişiler diledikleri klinikte, el ve ayak bakım merkezinde, güzellik salonunda ya da kuaförde son derece kolay bir şekilde iş bulabilir. Hatta eğer isterlerse direkt olarak kendi işletmelerini açabilme fırsatı da elde ederler.
 

Protez Tırnak Kursu Kişilere Ne Öğretir?

Protez tırnak kursunda neler öğrenileceği de merak edilen konular arasında yer alır. Verilen eğitimlerde kişilere; insanların tırnak yapıları ve tırnak hastalıkları gibi anatomik bilgiler verilir. Aynı zamanda protez tırnak malzemeleri ile cihazlarının detaylı bilgileri de öğretilir. Bu malzemelerin ne şekilde kullanılacağı gibi teorik bilgiler de aktarılır. Bununla birlikte protez tırnak kursunda tırnak şekillendirme gibi kısımlar da öğretilir. Tüm bu bilgiler, uzman eğitmenler eşliğinde verilir. Kurs içerikleri hem teorik şekilde hem de uygulamalı olarak gerçekleşir. Kursu tamamlayan kişiler ise protez tırnak uzmanı şeklinde yetkinlik kazanır. Ancak bu yetkinliğin kazanılabilmesi için düzenli katılım en önemli koşullardan biridir.
 

Nasıl Protez Tırnak Uzmanı Olunur?

Protez tırnak uzmanı olabilmek için bu alanda kapsamlı biçimde eğitim alınması gerekir. Bireysel şekilde yapılan çalışmalar ile protez tırnak uzmanı olmak mümkün değildir. Protez tırnak uzmanı için düzenlenen eğitimler, özel kurslar ya da MEB tarafından açılan kurslar aracılığıyla alınabilir. Özel kursların da MEB onaylı olanları vardır. MEB sertifikalı kurslardan alınan yetkinlik ile iş yeri açma şansı da oluşur. Kurslarda verilen sözlü ve teorik eğitimler sonucunda sınav yapılır. Bu sınavdan başarılı olunması sonucunda sertifika almaya hak kazanılır. Bu sertifika ile hem farklı kurumlarda iş bulma hem de kendine özel iş yeri açma şansı ortaya çıkar.