Profesyonel Makyaj Kursu

Inner Banner

Profesyonel Makyaj Kursu

Profesyonel Makyaj Kursu

Profesyonel Makyaj Kursu

Profesyonel makyaj, standart makyaj stillerinden farklı olarak özel ve uzman gerektirici tekniklerin kullanıldığı bir makyaj tarzıdır. Profesyonel makyaj uygulaması yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır. Günümüz dünyasında da her geçen profesyonel makyaja olan ilginin artması, bu konuda ayrı alanların oluşmasına sebep olur. Yıllar içerisinde kendini yenileyen ve geliştiren bir sektör olmasıyla önemli bir üne sahip olan profesyonel makyaj alanı, amacına uygun şekilde yüz hatlarının belirgin ve ışıltılı bir şekilde öne çıkmasını sağlar. Daha çok düğün, parti ve balo gibi özel günlerde tercih edilen profesyonel makyaj; kaliteli materyaller kullanılarak üretilen makyaj malzemelerinin kullanılması ile tamamlanır.

Profesyonel Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

Profesyonel makyaj, her geçen gün gelişerek kendine ait ayrı bir sektöre sahip olmuştur. Bu sektör de kendi içerisinde bazı alt başlıklara ayrılır. Bu alt başlıkları maddeler halinde kısaca açıklamak gerekirse;
  • Porselen makyaj: Cildi ulaşabileceği maksimum pürüzsüzlüğe ulaştırmayı hedef alan makyaj türüdür. Oldukça etkili olan bu makyaj, özel gecelerin vazgeçilmezidir.
  • Gece makyajı: Yüz hatlarının normal makyaj türlerine oranla daha fazla vurgulandığı gece makyajı, parlak ve ışıltılı renklerin yüz bölgesine ayrı bir hava katması sebebiyle kadınların büyük beğenisini toplar.
  • Show makyajı: Belirli bir duygunun veya düşüncenin yapılan makyaj ile ifade edildiği makyaj türüdür.
  • Kalıcı makyaj: Yüz bölgesi, göz kapakları ve dudaklarda kalıcı renklendirilmeye ve pürüzsüzleştirilmeye gidilmesidir. Yapılışında mutlaka uzman gerektiren bu teknik, oldukça profesyoneldir.

Profesyonel Makyaj Kimler Tarafından Uygulanabilir?

Gerek malzeme kullanımı gerekse makyajın yapılış süreci boyunca uyulması gereken kurallar bakımında profesyonellik ve tecrübe gerektiren profesyonel makyaj, etkili sonuçları ve göz alıcı duruşuyla çoğu kişinin beğenisini kazanır. Genellikle özel günlerin veya gecelerin vazgeçilmezi haline gelen ve her geçen gelişmesiyle dikkat çeken profesyonel makyaj, alanında uzmanlaşmış kişiler tarafından cilt yapısı bu makyaj türüne uyumlu olan herkese uygulanabilir. Profesyonel makyaj konusunda uzman olabilmek ve tecrübe kazanabilmek isteyen kişilerin, bu alanda özel ders ve eğitim veren kurslara başvurması tavsiye edilir.

Profesyonel Makyaj Kursu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Profesyonel makyajı gerektirdiği kurallar ve uzmanlık dahilinde uygulayabilmek için bu alanda bir sertifika alınması gerekir. Profesyonel makyaj uzmanı sertifikası almak isteyen kişilerin ise profesyonel makyaj kurslarına düzenli olarak devam etmesi ve eğitim sürecini başarılı bir şekilde tamamlaması gerekir. Profesyonel makyaj kursunda normal makyaj ve profesyonel makyaj türleri hakkında detaylı eğitimler verilir, ardından bu eğitimlerin verimliliğini ölçmek amacıyla uygulamalı değerlendirme sınavları yapılır. MEB’e bağlı olan profesyonel makyaj kursları bulunduğu gibi özel sektör tarafından kurulmuş olan kurslar da vardır. Eğitim ve sınavlarını başarıyla bitirerek sertifika almaya hak kazanan kişiler aynı zamanda kendilerine yeni bir iş yeri açma hakkını da elde ederler.