Epilasyon Uygulayıcısı Nedir?

Inner Banner

Epilasyon Uygulayıcısı Nedir?

Epilasyon Uygulayıcısı Nedir?

Epilasyon Uygulayıcısı Kursu

Epilasyon uygulayıcılığı, son dönemlerde yoğun rağbet gören ve pek çok kişide merak uyandıran meslek dalları arasında yer alır Epilasyon, pek çok yerde de yüzyılın icadı şeklinde kabul edilir. Aslına bakıldığı zaman da epilasyon işleminin bu tanımı karşıladığı görülür. Özellikle kadınlar için istenmeyen tüyler, her zaman büyük sorun halindedir. Bu tüylerden kurtulmak için de pek çok yol denenir. Kadınların hayatları boyunca büyük çabalar sarf ederek kurtulmaya çalıştığı bu istenmeyen tüylerde epilasyon ile veda etmek mümkündür. Günümüzde bu etkili yöntem, bazı cihazlar ve teknikler aracılığıyla yapılır. Uygulama işlemini ise profesyonel kişilerin yapması gerekir. Bu noktada devreye epilasyon uygulayıcısı girer. Güzellik alanının en fazla rağbet gören kısmı sayılan epilasyon alanında uygulayıcı olmak için ise kapsamlı biçimde eğitim almak gerekir.
 

Epilasyon Uygulayıcısı Ne İş Yapar?

Epilasyon uygulayıcısı, her zaman kapalı ortamda çalışır. Aynı zamanda uzun süre ayakta kalır. Ancak çalışma ortamının aydınlık ve havalandırılmış olması gerekir. Bununla beraber hijyen kurallarına da uygunluğu büyük önem arz eder. Epilasyon uygulayıcısı, görevlerinin yaparken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri de alınması gerekir. Çünkü bazı durumlarda kaza ya da yaralanma gibi riskler bulunur. Alınan önlemler sayesinde herhangi bir tehlikenin ortaya çıkması durumunda direkt şekilde müdahale edilir. Gerekli görülen iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerine tam anlamıyla uyulduğu zaman bu riskler de ortadan kalkabilir. Risklerin tam anlamıyla ortadan kaldırılamadığı durumlarda ise bazı koruyucu ekipmanlar kullanılır. Bu ekipmanlar işveren tarafından sağlanır.
 

Epilasyon Uygulayıcısı Kime Denir?

Epilasyon uygulayıcısı, son dönemlerin en çok merak edilen meslek dalları arasında ilk sıralarda yer alır. Dolayısıyla bu işi kimin yaptığı, kimlere epilasyon uygulayıcısı denildiği de sıklıkla araştırılan konulardan biri olarak öne çıkar. Epilasyon uygulayıcısı; iş sağlığı ve güvenliği kapsamında çevreye yönelik tüm önlemleri alır. Hem sağlık hem hijyen hem de kalite kurallarına uygun biçimde uygulama öncesinde hazırlıklar yapar. Aynı zamanda elektro ve ışık sistemli epilasyon uygulamalarını kapsamlı biçimde yürütür. Bununla beraber mesleki gelişim faaliyetlerine de katılım sağlayan nitelikli kişidir.
 

Epilasyon Uygulayıcısı Kursuna Nasıl Gidilir?

Epilasyon uygulayıcısı sertifikası almak için herhangi bir ön koşul bulunmaz. Epilasyon uygulayıcısı mesleğinin standartlarını esas alan ulusal yeterlilik kapsamında bir belgelendirme oluşturmak amacıyla ölçme ve değerlendirme yapılır. Bu değerlendirmeler gerekli koşulların sağlandığı ölçme ve değerlendirme merkezlerinde yapılır. Değerlendirmeler yazılı ya da sözlü olabildiği gibi teorik ve uygulamalı olarak da gerçekleştirilir. Epilasyon uygulayıcısı olmak için MEB tarafından düzenlenen ya da MEB onaylı olan kurslara katılım sağlanması gerekir. Bu kursalara tam katılım sağlanmasının ardından bitiş aşamasında sertifika sahibi olunur. Bu sertifika ile hem meslek icra edilebili hem de işyeri açılabilir.